Vyšetřování sexuálního zneužívání dětí v Británii se zaměří na Svědky Jehovovi

Nezávislí vyšetřovatelé sexuálního zneužívání dětí ve Velké Británii zvažují možnost zahájit samostatné pátrání zaměřené na Svědky Jehovovi. Dostaly totiž už značné množství obvinění a stížností.

Společnost, známá pod zkratkou IICSA, se zabývá sexuálním zneužíváním dětí a nyní po mnoha stížnostech, které obdržela jak ze strany veřejnosti, tak ze strany úředních orgánů, se rozhoduje, zda se ve svém pátrání zaměřit právě na Svědky Jehovovi.

Není jasné, kolik obvinění organizace zaznamenala, ale podle právničky Kathleen Halliseyové je možné, jak prohlásila v rozhovoru pro The Guardian, že se jedná o tisíce případů a to jen ve Velké Británii.

„Svědkové Jehovovi odmítají přiznat, že i jich se týká problematika zneužívání dětí a podniknout tak nezbytná ochranná opatření,“ řekla. „Když se IICSA zaměří právě na ně, je to příležitost, jak je přimět změnit postoj a nedržet v tajnosti podobné případy.“

Návrh na možné samostatné vyšetřování přichází několik týdnů poté, co nezisková organizace „Faithleaks“ zveřejnila na 33 interních dokumentů, jež obsahují podrobné zápisy o zneužívání dětí. Jedná se o dopisy, které byli adresovány světovému ústředí Svědků Jehovových v Brooklynu.

Jeden z nich například podrobně popisuje žalobu dvou žen, které údajně v dětském věku zneužíval jejich otec.

Svědkové Jehovovi vypovídají před Australskou Královskou komisí.

„Z těch dívek jsme měli oba stejný dojem. Mluvili poměrně rozumně. Všechna jejich tvrzení se jeví jako pravdivá,“ uvádí dopis.

I v této situaci, jako ve všech ostatních, organizace naléhala na oběti, aby případ nehlásili na policii, ale nechali to „v Jehovových rukách“.

Obětí, které mlčet nezůstanou, ale neustále přibývá. Například v Austrálii jich napočítali už něco přes tisíc a zástupci svědků 14. 8. 2015 vypovídali před Australskou Královskou komisí. (Celé video i s českým dabingem můžete shlédnout ZDE)

„Upřímně řečeno, je to skandál svým rozsahem porovnatelný se zneužíváním dětí v Katolické církvi,“ uvedla Halliseyová pro The Telegraph.


                                                                                         zdroj: www.newsweek.com

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *